Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je danas da će Iran i Oman održati razgovore "da bi definisali buduće upravljanje i pomorske usluge u Ormuskom moreuzu".
Arakči je na platformi X naveo da je imao produktivan razgovor sa ministrom spoljnih poslova Omana Badrom Albusaidijem i da su dve zemlje odlučne da nastave razgovore sa svojim susedima.
- Ponovo smo naglasili da će Iran i Oman voditi dijalog kako bi definisali buduće upravljanje i pomorske usluge u Ormuskom moreuzu. Odlučni smo u tome i učinićemo to kroz razgovore sa našim susedima - napisao je Arakči.
Oman je ranije danas saopštio američkom državnom sekretaru Marku Rubiju i ministrima spoljnih poslova arapskih zemalja Persijskog zaliva da budući aranžmani za Ormuski moreuz neće uključivati naplatu tranzitnih taksi.
Ormuski moreuz, vitalna ruta kroz koju prolazi oko petine svetskih zaliha nafte i tečnog prirodnog gasa, je u blokadi otkako su SAD i Izrael 28. februara pokrenuli rat protiv Irana, što je drastično ograničilo komercijalni pomorski saobraćaj i uzdrmalo globalna tržišta.
Komentari (0)